12 września 2021

Narzędzia do wyszukiwania publikacji, które warto znać

Istnieje wiele różnych narzędzi naukowych. Wśród nich są bazy danych czy wyszukiwarki publikacji. Ich znajomość i umiejętność wykorzystania jest moim zdaniem podstawą nie tylko prowadzenia badań, ale również poznawania wielu ciekawych informacji. I nie trzeba wcale być naukowcem, afiliowanym przy jakiejś uczelni, aby korzystać z tych narzędzi. Chciałbym więc wymienić kilka z nich. Sądzę, że przydadzą się również tym osobom, które zajmują się gromadzeniem wiedzy i popularyzacją nauki.

Właściwie będzie to skrócona lista wszystkich narzędzi, na jakie trafiłem. Z czasem pewnie będę ją powiększał, w miarę, jak sam będę je poznawał.

Do tego nie opisuję wszystkich dokładnie, nie recenzuję, nie wskazuję ich poszczególnych narzędzi. Tylko wymieniam, ponieważ chce je wynotować i mieć w pamięci.

Google Scholar

Na początek coś oczywistego, czyli Google Scholar ↗.

Myślę, że to dość dobre narzędzie dla początkujących. Działa jak wyszukiwarka internetowa, pokazuje jednak wyniki związane z publikacjami naukowymi.

Pozwala na przeglądanie cytowań oraz publikacji danego autora. W wielu przypadkach odsyła do elektronicznych wersji tekstów.

Semantic Scholar

Semantic Scholar ↗ to wyszukiwarka wykorzystująca Sztuczną Inteligencję. Dobre uzupełnienie zwykłej kwerendy w Google Scholar. Również pozwala podejrzeć cytowania, znaleźć pliki z publikacjami.

Co więcej możemy ustawić powiadomienia, czy zapisać wyszukaną pozycję w swojej bibliotece.



ResearchGate

ResearchGate ↗ często jest opisywane jako portal społecznościowy dla naukowców. Podobnie zresztą jak Academia.edu ↗, co do której mam mieszane uczucia -- głównie ze względu na politykę abonamentową -- i która spotyka się z różnymi opiniami.

ResearchGate sprawdza się także jako wyszukiwarka publikacji. Sam nie korzystam z niej często, jednak często trafiam na artykuły, które właśnie tam się znajdują. Tak więc warto sprawdzić to miejsce.

Citation Gecko

Citation Gecko ↗ to jedno z moich niedawnych odkryć.

Podoba mi się idea graficznego przedstawienia relacji pomiędzy poszczególnymi publikacjami. Można dzięki temu prześledzić poszczególne cytowania, a także zdecydowanie łatwiej znaleźć coś nowego, na co może nie zwrócilibyśmy uwagi podczas zwykłej kwerendy bibliotecznej.

Citation Gecko pozwala też na tworzenie kolekcji, na podstawie których zresztą powstają rekomendacje co do innych publikacji, którymi możemy być zainteresowani.



Connected Papers

Connected Papers ↗ działa bardzo podobnie do Citation Gecko.

Tutaj również możemy graficznie prześledzić połączenia między publikacjami. Podoba mi się również to, że przy metadanych na temat danej pozycji dostajemy także linki do innych wyszukiwarek i baz danych, np. Semantic Scholar czy Google Scholar. A także -- to przede wszystkim -- numer DOI i tam gdzie to możliwe adres pliku z publikacją.

Pozwala to więc całościowo nawigować po tekstach i odnajdywać inne miejsca, w których możemy kontynuować kwerendę.

Research Rabbit

Research Rabbit ↗ to właściwie najnowsze narzędzie, jakie poznałem, a do którego jeszcze nie uzyskałem dostępu, więc nie miałem jeszcze okazji poznać jego całej mocy. Widziałem jednak wiele prezentacji, słyszałem wiele dobrych opinii. Research Rabbit wygląda świetnie, pomimo że działa w wersji beta. Sądzę, że warto się nim zainteresować, bo kto wie, jak się rozwinie.

Jeśli tylko uda mi się przyjrzeć tej wyszukiwarce nieco lepiej, z pewnością się tym podzielę. Research Rabbit wygląda bowiem na coś, co odpowiada współczesnym potrzebom ludzi zajmujących się nauką i wiedzą -- a mianowicie monitorowaniu publikacji, których przybywa i przybywa, przez co łatwo coś przeoczyć.

Zobacz moją dotychczasową listę odtwarzania filmów na YouTube ↗, poświęconych Research Rabbit.

Inflacja publikacyjna

Inflacja publikacyjna to coś, z czym mierzymy się nie tylko teraz, w dobie mediów elektronicznych i niemal globalnego dostępu do naukowych baz danych. To jednak problem, z którym powinniśmy się jakoś rozprawić, w przeciwnym razie napisanie dobrego artykułu, z porządnie wykonaną kwerendą, uwzględnieniem stanu badań, będzie wiązało się z lekturą setek artykułów naukowych, kilkudziesięciu książek, a na to przecież tak często nie mamy tyle czasu, ile byśmy chcieli czy potrzebowali.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytaj więcej…

Rieck: dlaczego warto pisać

Bastian Rieck we wpisie Why Write? na swoim blogu pisze o pisaniu jako wyjątkowym narzędziu komunikacji. Udziela tym samym trzech odpowied...

Możesz przeczytać jeszcze…