▶︎ CZYM JEST BIBLIONETOTEKA
Biblionetoteka to połączenie biblioteki i netoteki. Dokładniej rzecz ujmując jest to zbiór (teka) tego, co można przeczytać zarówno w książkach (biblio), jak i sieci internetowej (neto). Chcę tym samym gromadzić interesujące mnie informacje między innymi na temat kultury cyfrowej i nowych mediów, zarówno ze źródeł papierowych, jak i źródeł elektronicznych. Ale nie tylko na ten temat.
Biblionetoteka to więc taki mój magazyn danych i laboratorium myśli. To miejsce, w którym mogą ścierać ze sobą różne zagadnienia – od cyfrowej piśmienności, maszynowego uczenia się, sztucznej inteligencji, przez nowe technologie, nowe nowe media, aż szczególnie do literatury elektronicznej czy też tradycyjnie pojmowanej filologii i książek drukowanych na papierze.
Z założenia to brudnopis, szkicownik, eksperyment – dlatego może tu znaleźć się wszystko, o czym zechcę napisać lub czemu będę miał zamiar się przyjrzeć.
W związku z tym powodów, dla których powstała Biblionetoteka, jest tak naprawdę wiele. Nie wszystkie są ważne. Najistotniejsze jest jednak to, aby to miejsce pulsowało, by elektroniczna energia w nim nie ustępowała, nawet jeśli nie będzie to prężnie działająca platforma i zbiorowisko wszystkich materiałów związanych z kulturą cyfrową, a do tego pełne błędów czy niedoskonałości. Trudno. Chodzi tu bowiem o swobodę, może nawet nonszalancję, a nie o akademicki rygor i kompleksowość.
▶︎ KRÓTKA HISTORIA BIBLIONETOTEKI
Po drodze zdarzyły się jeszcze dwie rzeczy. Biblionetoteka powstała bowiem pod koniec 2017 roku, to był pierwszy tak istotny krok. Jednak w maju 2018 roku zrobiłem kolejny i założyłem profil na Facebooku – ElektroLitera (nieaktywny), z kolei w marcu 2019 roku uruchomiłem podcast – AudioTechst. Każde z miejsc w innej formie miało dotyczyć tego samego.
Biblionetoteka jeszcze pulsuje, ElektroLitera jest martwa (zresztą planuję rezygnację z Facebooka w ogóle; od początku 2023 roku konto zawiesiłem; od połowy 2023 roku odwiesiłem konto ze względów zawodowych), z kolei do AudioTechstu chcę powrócić, ale z innym formatem (aktualnie coś tam się dzieje). Dlatego jeśli Was to interesuje, zostańcie i dajcie o sobie znać.
▶︎ KONTAKT ZE MNĄ
W razie sugestii, pytań czy zwykłego kontaktu zapraszam do komentowania, a przede wszystkim do kontaktu mejlowego: michaljjwilk[małpa]gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz