08 lutego 2023

Śledzenie zaznaczeń i notatek Hypothes.is poprzez kanały RSS

Hypothes.is wcale nie uławia śledzenia użytkownika, czy jakiegokolwiek innego strumienia, poprzez kanały RSS. Nie twierdzę, że nie umożliwia, lub że nie ma instrukcji, jak to zrobić. Po prostu nie da się tego zrobić z poziomu strony z adnotacjami. Kiedy wyszukasz jakiegoś użytkownika, nie ma przycisku, który pozwala pobrać wybrany adres. Nie może być tak łatwo, jak widać.

Musisz albo znać adres, jaki trzeba wykorzystać do tworzenia adresu kanału RSS, lub skorzystać ze strony pomocy, co jest przydatne, tego im nie odmawiam, ale to irytujące. Dlaczego by nie umieścić określonych przycisków na stronie przy profilu użytkownika lub przy wynikach wyszukiwania dla danego tagu lub domeny? Pewnie przemawiają za tym bardzo ważne powody.

Zatem wystarczy mieć adres https://hypothes.is/stream.atom? lub https://hypothes.is/stream.rss? i następnie dodać odpowiednią część:

  • dla dla adresu url to będzie uri= i następnie adres url strony, dla której chcemy śledzić adnotacje, np. https://hypothes.is/stream.rss?uri=https://biblionetoteka.blogspot.com/
  • dla tagu to będzie tags= i następnie tag, który chcemy śledzić, np. https://hypothes.is/stream.rss?tags='Sztuczna Inteligencja'
  • dla użytkownika to będzie user= i następnie nazwę użytkownika, którego chcemy śledzić, np. https://hypothes.is/stream.rss?user=michaljjwilk

Zatem jeśli znamy wzór, to nie jest takie trudne. Może więc nie powinienen narzekać. Może. Tylko dlaczego usługa nie ułatwia tego poprzez wygenerowanie takich adresów na samej stronie? No nic, nic wielkiego.

Ponadto pomyślałem, że Hypothes.is jest trochę jak Microsoft. Mają chyba gdzieś unowocześnienie wyglądu, bo i tak mają użytkowników. Co z tego, że to użytkownicy ze szkół, uczelni, czy nawet urzędów. Windows swego czasu, zwłaszcza w europie był bardzo popularny (pewnie nadal jest) właśnie dlatego, że był w szkołach, uczelniach, urzędach. A że wygląda(ł) i działa(ł), tak jak wygląda(ł) i działa(ł), to już inna kwestia.

Czy Hypothes.is ma szansę na to, aby zdobyć serca i umysły młodych ludzi, którzy są tak zafascynowani np. Notion czy Obsidianem? Według mnie nie.

Po pierwsze, ma ograniczone możliwości - nie ma np. takiego społecznościowego charakteru jak Glasp, nie ma takiego interfejsu, który wygląda znajomo (jak z wodących portali społecznościowych).

Po drugie, nie ma ciekawych rozwiązań, jak np. implementacja Sztucznej Inteligencji, jak Glasp w przypadku generowania opisów filmów na YT.

Po trzecie, bazuje na grupie użytkowników, która używa tego narzędzia, bo - właśnie - szkoła lub uczelnia realizuje jakiś program, co do którego prowadzenia szkoła czy uczelnia podpisała umowę czy porozumienie…

Tak przynajmniej sądzę w tej chwili.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytaj więcej…

Moje początki z Emacsem i porzucenie Obsidiana

Zastananawiałem się nad tym, kiedy poznałem Emacsa i od kiedy tak naprawdę zacząłem z niego korzystać. Ciekawi mnie moje przejście w pracy ...

Możesz przeczytać jeszcze…