28 października 2019

Zapowiedź autorskiego projektu hipertekstowego

 Wspominałem jakiś czas temu, że zamierzam wziąć udział w game jamie, czyli maratonie tworzenia gier. Tak też się stało. W nocy z piątku na sobotę ubiegłego weekendu spałem łącznie z 3 lub 4 godziny.

Tworzyliśmy akurat gry literackie i temat przewodni był na tyle szeroki, że postanowiłem stworzyć hipertekstową opowieść, nie będącą może grą w ścisłym rozumieniu tego pojęcia, jednak mającą grywalną mechanikę oraz swój finał.

Utwór zatytułowałem "Odium" i skupiłem wokół tego, co wiąże się z niechęcią, nienawiścią, niewygodą. Całonocne zmagania z tekstem, własnymi słabościami zarówno intelektualnymi, jak i fizycznymi, do tego zaostrzonymi słabą (a właściwie żadną) znajomością języków HTML i CSS, sprawiły, że łatwo było wtłoczyć w tekst i rozgrywkę atmosferę tytułowego odium.

Całość jest zasadniczo skończona, jednak na internetową premierę musicie chwilę poczekać. Chciałbym dopracować jeszcze jeden element, aby zamysł i wykonanie zgadzały się w zupełności. Chodzi mianowicie o to, że chcę, aby każdy wyraz był podlinkowany i przenosił do kolejnej leksji. Leksji jest właściwie 11, według statystyk edytora tekstu jest 737 słów, w tym sporo spójników itp. Do tej pory stworzyłem bodajże trochę ponad 200 połączeń. Możecie więc wyobrazić sobie zakres prac.

Teraz jednak powinno pójść szybko. Jeśli tylko po drodze nie złapią mnie trudności techniczne, to wkrótce wrzucę całość sieci i będę ciekaw Waszego zdania.

Tymczasem zapowiadam, aby potrzymać Was w napięciu, a siebie postawić wobec postanowienia, które nie może być niespełnione. Liczę więc, że mnie to zmotywuje do tego, by jednak ten projekt domknąć. 

27 października 2019

Puk, puk. Dzyń, dzyń - to ja, twój dzwonek do drzwi – Ring Log Marka Sample'a

 Ring™ Log autorstwa Marka Sample’a jest futurystyczną wizją przyszłości, w której  produkowany przez firmę Amazon „inteligentny dzwonek” do drzwi monitoruje osoby przychodzące do naszego domu, a sztuczna inteligencja analizuje zebrany materiał, właściwie w dowolny sposób.

Sample zadaje więc pytanie, co się stanie, jeśli wydarzy się to w 2020 roku, dokładnie w Halloween? Co zobaczy kamera „inteligentnego dzwonka”? Co sztuczna inteligencja z tego wywnioskuje. I - co chyba najważniejsze i najbardziej przerażające w tym wszystkim - co się stanie, kiedy całość zawiedzie, a ta technologiczna nowość z cywilizacyjnego „cukierka” stanie się poważnym „psikusem”?

Realizację projektu znajdziecie na stronie: https://fugitivetexts.net/ring/index.html

21 października 2019

Komiks interaktywny na ekranie - Upgrade Soul Ezry Claytana Danielsa

 W sierpniu pisałem o interaktywnych komiksach, które nie tylko mają animowane elementy, ale też wykorzystują wbudowany w urządzenia elektroniczne żyroskop, co zwiększa uczucie uczestniczenia w opowiadanej historii. Z zadziwieniem i trochę z zachwytem pokazywałem jak to wygląda na przykładzie Protanopii, czyli komiksu z 2017 roku.

Dziś dowiedziałem się, że podobne projekty funkcjonują znacznie dłużej. I już w 2012 roku można szukać pierwszych (nie wiem, może nie pierwszych, ale na pewno wcześniejszych) realizacji komiksów cyfrowych, które dają coś więcej niż tylko tekst i ilustracje.

Chodzi mianowicie o komiks Upgrade Soul autorstwa Ezry Claytana Danielsa, który po sukcesie drukowanej wersji opowieści graficznej w 2018 roku, wspólnie z Erikiem Loyerem i Alexisem Gideonem stworzył jej wersję cyfrową - trójwymiarową, interaktywną, animowaną i tak dalej.

Całość została zrealizowana w tym roku, jednak początek historii sięga właśnie 2012 roku, kiedy powstała aplikacja przeznaczona do tego typu opowieści.

Pierwszy rozdział Upgrade Soul jest dostępny w App Store za darmo. Przyznaję, wygląda i działa niesamowicie. Więcej na ten temat można poczytać na stronie autora: upgradesoul.com

Polecam też obejrzeć oficjalny zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=hF4jETHfQg0

A poniżej zobaczycie przegląd wersji cyfrowej.



17 października 2019

ELO powołało zespół redakcyjny czwartego zbioru literatury elektronicznej

Electronic Literature Organization powołało zespół redakcyjny czwartego zbioru literatury elektronicznej, czyli Electronic Literature Collection. Premierę kolekcji zaplanowano na 2021 rok, jednak już teraz ruszają prace nad zgromadzeniem i opisaniem utworów cyfrowych, które się w niej znajdą.

Spośród 23 osób, które zgłosiły się do wzięcia udziału w projekcie, wybrano cztery, które się tym zajmą. Są to:

Rui Torres - profesor nadzwyczajny nauk o komunikacji na Fernando Pessoa University w Portugalii, który ponadto zajmuje się tam semiotyką, literaturą i hipermediami. Jest członkiem zarządu Electronic Literature Organization oraz redaktorem czasopisma zatytułowanego „Cibertextualidades”, poświęconego sztuce cybernetycznej i hipermediom. Torres jest także związany z projektem PO-EX, czyli Digital Archive of Portuguese Experimental Poetry (po-ex.net).

Kathi Inman Berens - adiunkt humanistyki cyfrowej na Uniwersytecie Stanowym w Portland. Była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie w Bergen, a także kuratorką i badaczką literatury elektronicznej.

John Murray - adiunkt Nicholson School of Communication and Media na University of Central Florida. Zajmuje się literaturą elektroniczną i nowymi mediami zarówno jako teoretyk i badacz, jak i jako praktyk i twórca.

Mia Zamora - profesor nadzwyczajna języka angielskiego na Kean University, gdzie kieruje programem Masters of Arts in Writing Studies. Jest humanistką cyfrową oraz entuzjastką nauczania z wykorzystaniem sieci internetowej. Również jest stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie w Bergen.

Dotychczasowe kolekcje literatury elektronicznej były publikowane w 2006 (ELC 1), 2011 (ELC 2) i 2016 roku (ELC 3). Zebrane tam przykłady można przeglądać na stronie: http://collection.eliterature.org/.

12 października 2019

Czytnik e-booków z otwartym kodem źródłowym

Meksykańska organizacja zajmująca siè człowieka w środowisku cyfrowym La Red en Defensa de los Derechos Digitales (R3D) poinformowała, że Joey Castillo pracuje nad czytnikiem e-booków z otwartym kodem źródłowym eBook Wing. Ma to być odpowiedź na rynkową dominację czytników marki Kindle, PocketBook czy Kobo.

Założenie pomysłodawcy jest takie: każdy, kto ma podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu elektroniki i programowania będzie w stanie zbudować swój własny czytnik, odpowiednio go przeprojektować i przeprogramować. Dzięki temu dostęp do publikacji elektronicznych ma być bardziej egalitarny, czyli włączający większą liczbę ludzi do cyfrowej publiczności literackiej.

Istotne jest również ominięcie barier, z którymi zmagają się użytkownicy czytników e-booków. Czynnik ekonomiczny, związany z koniecznością zakupu odpowiedniego urządzenia, czy też zabezpieczenia DRM używanych plików, mają tutaj nie odgrywać dominującej roli.

Brzmi szczytnie i ciekawie. Wpisuje się ponadto w ideę działań prosumenckich. Jak się rozwinie ten projekt i co z niego wyniknie? Czas pokaże. Póki co całość jest w fazie prototypowej. Więcej można zobaczyć i poczytać na GitHubie Castillo. Polecam też zajrzeć na jego twitterowy profil, gdzie udostępnia filmy pokazowe.

07 października 2019

Poezja flarf. Wiersze stworzone za pomocą wyszukiwarki

Latem, dokładnie 19 września 2019, na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie w ramach Szkoły Letniej, zorganizowanej dla zagranicznych kandydatów do szkoły doktorskiej miałem okazję prowadzić warsztaty pisania poezji flarf.


Celem było pokazanie uczestniczkom i uczestnikom warsztatów elektronicznych form literatury na przykładzie poezji flarf oraz zachęcenie ich do spróbowania własnych sił w „rzeźbieniu” tekstu w języku polskim, właśnie za pomocą narzędzi cyfrowych, takich jak wyszukiwarka internetowa.

W ramach zajęć powstały więc teksty stworzone za pomocą wyszukiwarki Google, nie tylko w języku polskim, czego efekty można przeczytać w Biblionetotece. Poniżej znajdują się teksty osób, które zgodziły się podzielić się owocami swojej pracy.

Dla przypomnienia dodam tylko tyle, że flarf powstaje podczas przeglądania wyników wyszukiwania dla określonego zapytania w wyszukiwarce internetowej, np. Google. Opisy SEO służą jako budulec tekstu, który następnie wedle przyjętego klucza autorki i autorzy „rzeźbią”, a więc usuwając zbędne ich zdaniem frazy, pozostawiają to, co ma stanowić późniejszą materię wiersza.

Zachowałem pisownię oryginalną, a ze względu na to, że nie umawiałem się z uczestniczkami i uczestnikami na to, że opublikuję ich teksty w Internecie, postanowiłem nie zamieszczać ich nazwisk, nie mając pewności, czy życzą sobie podpisu pod wierszem.


Ciemną Słodzycz

Panie Boże
Zobacz cenę Baton energetyczny z ciemną
Jeżeli szukają Państwo
Ciemna czekolada połączona z papryczką chilli,
Wykształcenie, dowolne.
Proponowane stanowisko, Operator maszyny pakującej słodycze. Forma zatrudnienia,
Jak też wódkę mrożoną

Panie Boże
Wróć
ciemną słodycz kobiecego ciała
Dla uczczenia wielkich wypraw
to prawdziwy rarytas starożytnych Azteków ! Dla uczczenia wielkich wypraw
wzbogacony ...
śledzie w oliwie – napisał w wierszu

Pan Boże
Dowiedz się
Niestety nie każda czekolada to samo zdrowie. Najlepsza
SKŁADNIKI masa kakaowa*, nierafinowany cukier trzcinowy*, tłuszcz kakaowy*, wanilia*
Wyśmienita czekolada ciemna Zawiera ...

Pan Boże
Znajdziesz w niej delikatną
biel
czekolada wpływa
Chwila wyjątkowej przyjemności dla wielbicieli
o wyszukanym smaku. ...

Czekolada do picia
możesz sobie pozwolić
jaj ani laktozy.
może być przekąską dla ...

Pan Boże
jest ciemna,
Bezglutenowe
wysokogatunkowa
Może być z dodatkiem
Intense to przysmak dla wielbicieli

Pan Boże
sprzedaż
ciemną słodycz kobiecego ciała

broszki beaty szydło

O wizerunkowych tajemnicach szefowej rządu dowiecie się więcej...
Formalne kostiumy, koszule ze “stojącym” kołnierzykiem
to kobieta stale obserwowana
obdarzona największym sentymentem
ogląda broszki otrzymane od dzieci.
Szabla, głowa lwa i broszki.
Niech napełnią nas wszystkich nową siłą i optymizmem
WSZYSTKIE BROSZKI BEATY SZYDŁO.
Pokazują, gdzie działaczka partii ma przód
promują
brukselskie salony
inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym
codziennie nowe wiadomości, artykuły, multimedia, interaktywne reportaże, galerie zdjęć
otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego w Oświęcimiu.
Dzisiaj przyszła bez niej do studia.
Dorna poproszono o komentarz.
W sumie to można odnieść wrażenie, że
można stać się posiadaczem "Studium konia" lub broszki

Holokaust brzmi

Literatura Holokaustu to opowieść na skutek brutalnych wręcz nieludzkich działań nazistów.
Owym rozpoczyna się od wytłumaczenia, że Holokaust pierwotnie oznaczał ofiarę.
Odnosząc do zbiorowych to zbrodnia.
Wyłącznie sporadycznie pojawiają się we współczesnej literaturze przedmiotu przyczyny środki i
Skutki niemieckiego antysemityzmu Zagłady Żydów.
Wyjątek od reguły miał też wymiar indywidualny, zaczęły wychodzić z cienia badania historyczne i
międzynarodowe.
Nigdy wcześniej tragiczne wspomnienia międzypokoleniowego przekazu traumy.
Prawda nieartystyczna, uwikłane sprzeczności Warszawy.
Antytezy.
Wojna.
Czas powiedzieć prawdę.

Islandia ma cztery pory roku, poczekaj pięć minut

malowniczymi parkowymi… ponieważ można,
na Winobraniu w Zielonej Górze Maciej Dobrowolski… depta
bezcelowe i… co tylko mu się podoba… jeszcze jesienią zwrócil on

koleżanka… dobrze jest mieć… efektu na zdjęciach… na
Winobraniu,
lubimy przyjeżdżać.
… córka jest żeglarką, również sufing.

Madera.

O delegacja polskich lotników przybyla… Wladze jej powitanie z
pompą… Białe plamy.
Zaunius może mówić o Wileńszczyźnie co tylko mu się podoba…
zestawiając ze sobą szereg wydarzeń, zwrocil on z powodu
niesprzyjającej pogody…

Delegacja polskich lotników przybyla do… palmy.
To fałszywe osobowości, śledzenie plotek, cokolwiek innego, co
jest…

Jak Wam się podoba ten efekt? Też już macie jesień na paznokciach?


Construction Grammar

construction grammar learned pairings a theoretical approach (syntactic, prosodic, pragmatic, semantic, textual,

coercion: in and between minds, communities, computers Radical Construction in Typological Perspective. Argument Structure stared into immobility. Cognitive highly Instant Plagiarism Report. Write mistake-free.

syntactic model child language acquisition adult-like syntactic categories open-source computational
profound critique genuinely
Fluid Construction
grammar viewpoint,
produce utterances symbolic units pivotal the significance ...
natural language proc.
with reference to.
to Argument Structure Culture Series) incompatible elements
‎Language Arts & Disciplines
commonalities routinization
usage-based approach underlies applied explicitly pits invite you to explore
are to be found
"Case in Icelandic
Multimodality of Constructions in Construction Grammars: Transitivity, transitivity alternations, and the dative alternation. isn't a set rule, parallelism, is a balance


I na koniec jeszcze mój wiersz, który zdołałem wówczas zrobić.

dlaczego ryby nie mogą być w kuli

nawet małe
mogą się zasiedlić pożyteczne bakterie
złote rybki oraz małe rybki
przy zakupie mogą znaleźć się w prostokątnym zbiorniku.
Powiedzmy taka welonka
Może? Jak nie, to dlaczego?
a kula to to samo.
złote rybki oraz małe rybki

Mogą być zarówno żywe jak i mrożone
w wodzie wychłodzonej od strony okna
i rozgrzewanej kaloryferem
Nikt nie jest zdziwiony faktem

Tego typu praktyki są oczywiste

Czytaj więcej…

Zotero 7 Update

Najnowszy update Zotero, czyli wersja programu oznaczona numerem 7, to doprawdy wielka nowość, mimo że zakres wprowadzonych zmian nie jest t...

Możesz przeczytać jeszcze…